دارو ,فشار ,مصرف ,میگیرند ,داروها ,دارو برای

در مورد فشار خون چند واقعیت وجود داره که همکاران  اکثرا با اینکه به اون آگاهند اما باز توجه جدی بهش ندارند:


1. بیش از 50 درصد بیماران پس از دریافت داروهای درمان فشار خون بالا اصلا دارو ها را نمی خورند یا منظم مصرف نمیکنند. (یا باید بگید به من چه! یا اینکه بیمار و اطرافیانش رو تشویق به مصرف درست و به موقع داروها کنید)

2. همکاران گرامی غالبا صرفا به همان فشار خونی که بار اول اندازه میگیرند اکتفا میکنند، اگر بالا بود سریع اقدام به دادن چند دارو میکنند!

حداقل باید دو بار در دو زمان متفاوت در آرامش کامل و در دو حالت نشسته و خوابیده به پشت و از دو بازو و نیز با کنترل نبض های اندام های تحتانی باشد و نیز رعایت سایر نکات مربوطه.

3. عمدتا شرح حال قوی از بیمار مشکوک به فشار خون بالا تهیه نمی کنند. (یا وقت نمیذارند یا روسای بالادستی اجازه مریض دیدن با کیفیت مناسب رو نمیدن! هر چند عدم پرداخت حقوق و دستمزدها و تعداد بالای مریض ها بسیار اذیت کننده است و دولت محترم هم کمکی برای اصلاح این وضعیت نمیکند و بیماران ناآگاهانه همه چیز را فقط از چشم پزشکان میبینند.)

4. بیمارانی که چند دارو (چه برای بیماری اصلی و یا سایر بیماریها) میگیرند غالبا برخلاف اونهایی که یک یا دو دارو میگیرند پایبندی چندانی به مصرف دارو ندارند. مثلا سالمندی دیابتی که دو دارو برای کنترل قند، دو دارو برای فشار خون و دو دارو برای استئوپروز و خواب میگیرد، چندان پایبندی جدی به مصرف داروها ندارد. علت عمده اش هم خستگی از مصرف زیاد داروها و فراموشی در سالمندی است.

ادامه مطلب
منبع اصلی مطلب : پزشک یار (یادگیری مداوم)
برچسب ها : دارو ,فشار ,مصرف ,میگیرند ,داروها ,دارو برای
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : فشار خون بالا